Skip to main content

Tampere: läheisten ryhmä

Kun yksi perheenjäsen sairastuu syöpään, voidaan ajatella, että koko perhe sairastuu. Elämä muuttuu pysyvästi, eikä se ole enää ennallaan. Rintasyöpäyhdistys – Europa Donna Finland ry aloittaa maaliskuussa Läheisten ryhmän rintasyöpään sairastuneen ihmisen läheisille. Perheen kohtaaminen kriisissä on tärkeää.

Ryhmä kokoontuu vuorokuukausin Tampereella ja Helsingissä. Ryhmää ohjaavat rintasyöpään sairastuneiden puolisot Teemu ja Pasi, jotka ovat läpikäyneet yhdistyksen vertaistukihenkilökoulutuksen. Ryhmään ovat tervetulleita kaikki sairastuneiden aikuiset läheiset, joita rintasyöpä sairautena koskettaa. Ryhmässä käydyt keskustelut ovat luottamuksellisia. Ryhmään ei tarvitse ilmoittautua ennakkoon, eikä se edellytä yhdistyksen jäsenyyttä. Lisätietoja; toimisto@europadonna.fi. Olet lämpimästi tervetullut mukaan! Tule sellaisena, kuin olet! Jaettu taakka on kevyempi kantaa!

Original event page (opens in a new window)